Askere gitmek için günü gelenlerin e-Devlet üzerinden askerlik durum sorgulaması yaptıkları zaman sınıf ve tertibat bekliyor ibaresine denk geldikleri görülür. Askere girme tarihi, sevk tarihi, bölük bilgisi, koğuş bilgisi ve alay gibi bilgiler, hepsi bir arada olarak sınıf ve tertibat şeklinde tabir edilmektedir. Tertibat nedir sorusunun cevabını merak edenlerde oldukça fazladır. Tertibat en net şekilde, askere alınacak olan kişilerin ne zaman askere gideceğine yönelik bilgi veren terimdir. Tarihin belirlenmesinin ardından askere gidecek olan kişiye tertibat numarası verilir. Tertibat numarası içerisinde söz konusu kişiye ait doğum yılı ve celp numarası bulunmaktadır. Celp numarası göz önüne alınarak kişinin hangi sene veya hangi dönem içinde askere alınacağının öğrenilmesi mümkündür. Askerlik görevini kısa dönem yapacak olan kişilerin tertibat numaraları 3 haneli olarak belirlenir. Uzun dönem yapacak olan kişilerin tertibat numaraları içerisinde ise doğum yılı ve dönem yer alır. Örnek olarak ifade etmek gerekirse, 1996 yılında doğmuş olan bir kişi 3. celp döneminde askere gidecekse tertibat numarası 96/3 biçiminde olacaktır.


Askerlikte Sınıf Nedir?


Askerlikte sınıf nedir sorusuna verilecek en net cevap, askere gidecek olan kişinin askerlikte üstleneceği görevin tanımıdır. Sınıf, askerin eğitim durumu göz önüne alınarak ve diğer şartlara bakılarak belirlenmektedir. Bu durumda da askere gidecek olan kişi jandarma, piyade veya komando sınıfları içinden bir tanesine dahil edilecek ve bu sınıfta askerliğini yapacaktır. Söz konusu kişinin askere katılım sağlaması adına celp tarihinin açıklanmış olması gerekmektedir. Bahsi geçen bilgiler açıklandıktan sonra sınıf ve tertibat bekliyor uyarısı, askere gidecek olan kişinin celp tarihinin açıklanmasının beklenmesi olarak dile getirilebilir.

Ayetel Kürsi Okunuşu Ve Anlamı

Askerlik Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Zaman Belli Olur?


Askere gidecek olan birçok kişinin karşısına çıkan sınıf ve tertibat bekliyor ibaresi aslında askere gidecek olan herkesin karşısına çıkmaktadır. Bu ibare için endişe edecek bir şey yoktur. Celp döneminin açıklanmasından önce bu durumun kesinlikle çözümü sağlanır ve askere gidecek olan kişinin hangi sınıf ve tertipte olduğu tebliğ edilir. Askerlik görevini tecil ettirmiş olan ve askere gitmek isteyen yükümlülerin ilk olarak sınıflandırma işlemlerinin yapılması sağlanır. Sınıflandırma işlemi tamamlandıktan sonrasında ise tertibat bölümüne geçilir ve askere alım aşaması başlar. Sınıflandırma ve tertibat işlemleri yapıldıktan sonra, başvuru iletilen tarihe göre celp döneminin değişmesi olasıdır. Başvuru yapan kişinin celp dönemleri arasında yer alan tarihlerden bir tanesinde başvuru yapması halinde işlemler oldukça kısa zamanda yapılır ve askere daha hızlı alınacaktır. Başvuru yapmış olduğu tarih celp dönemlerinden bir tanesine denk gelmezse de sınıf ve tertibat işlemlerinin uzaması sebebiyle askere alınma süresinde de bir uzama olacaktır.


Sınıf ve Tertibat Bekliyor Tecil Olur Mu?

Lise, üniversite veya yüksek lisans düzeylerinden herhangi birinde öğrenimine devam eden öğrenciler, devam ettikleri eğitim seviyesini gösteren belgelerini alarak askerlik şubesine giderek askerlikleri tecil ettirebilirler. Bununla birlikte yüksek kilo veya sağlık sıkıntılarından dolayı askere gitmesi mümkün olmayan kişiler, söz konusu sağlık sorununa ait durumu belgeleyen sağlık raporlarını alarak askerlik şubesine gidip teslim ettikleri zaman askerlikleri tecil olacaktır. Kronikleşmemiş ve iyileşmesi mümkün olan bir rahatsızlığı bulunan kişiler de sağlık raporu ile beraber askerlik şubesine gidip bu raporu teslim ederek askerliklerini tecil ettirebilme şansına sahiptir. İyileşmesi mümkün olmayan kronik rahatsızlığı olan kişiler ise çürük alırlar ve askere hiçbir zaman alınmazlar.

GG ne Demek?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply