Siyanür Nedir?

Siyanür, iki farklı türde organik ve inorganik şekilde bulunur. Diğer taraftan endüstriyel prosesler ile üretilir ve kullanılır.

Organik bileşiklerinin nitril grubunda yer aldığı bilimdir ve birçoğu zehirli değildir.

Siyanürün doğal şekilde üretimini yapan pek çok bitki, bakteri ve böcek türleri mevcuttur. Badem, kayısı, kiraz, şeftali, turp, fasulye, patates, erik, lahana, brokoli, şalgam ve mısır gibi biyji türleri doğal siyanür üretimi yapmaktadır.

Sanayide bu durum genel olarak taşıma ve saklama güvenliğinin nedeniyle tuzları sodyum siyanür ve trityum siyanür demir çelik endüstrisi ve maden sanayi gibi oldukça çok miktarda farklı sanayi alanlarında kullanılır.

Ayrıca gaz formu hiydrosiyanik asit de HCN akrilik fiber plastik üretimi ve sentetik kauçuk tekniklerinde sık sık tercih edilmektedir.

Hidrosiyanik asidin 28 santigrat derece sıcaklıkta kaynama seviyesine geldiği bilinir ve acı badem kokusuna benzer.

siyanur nedir1
Siyanür Nedir?

Siyanür Nerede Kullanılmaktadır?

Bulunduğumuz dönemde muhtelif siyanür türleri çeşitli sanayi alanlarında tercih edilir. Bu kullanım alanları arasında en fazla görüleni ise kimyasal üretim sanayisi olmaktadır. Söz konusu sıralamayı naylon, polyamid, akrilik ve plastik üretim endüstrileri izlemektedir.

Madencilik alanında da altın ve gümüş liç proseslerinde kullanımı yapılmaktadır.

siyanur nedir2
Siyanür Nedir? 4

Siyanür Zehirlenmesi Nasıl Olmaktadır ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüksek oranda siyanür, vücut adına risk ortaya çıkarmasına karşın az düzeyde vücudumuz ve farklı besinlerde yer alır.

Vücut içerisinde depolanmamaktadır ve kanserojen özelliği yoktur. Bulunduğumuz zaman diliminde en fazla sigara dumanı ve yangınların dumanının solunması sonucunda vücudumuza girmektedir.

Kaşıntı Nedir? Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Siyanür kanda yer alan methemoglobin’e irreversible bir biçimde bağlanıp ardından etkisini meydana getirir.

Bu özellik sebebiyle kanın dokulara oksijen perfüzyonunu görevini yerine getirememesinin sonucunda hipoksi’ye ve sonuç olarak da hipoksik şok ve ölüme yol açar.

Oksijen bulunmaktadır ancak kan yoluyla taşınamamaktadır. Vücudumuz bu durumdan dolayı deyim yerindeyse oksijen havuzunda boğulmaya başlar.

Tedavi edilmesindeki maksat zehirli olan maddenin zehirsiz farklı bir metabolite dönmesidir.

Bunu sağlamak amacıyla ilk olarak kişiye sodyum nitrit takviye edilir. Bahsi geçen madde methemoglobin’e siyanür ile yarışmalı şekilde bağlı hale getirilir ve siyanür böylece methemoglobin’e bağlanamayacaktır.

Ardından verilmiş olan sodyum tiyosülfat ise siyanür ile reaksiyona girdikten sonra tiyosiyanat meydana getirir.

Söz konusu madde vücut adına toksik özelliğe sahip değildir ve böbreklerden dışarı çıkarılır.

siyanur nedir3
Siyanür Nedir?

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply