Doğuştan beyin felcine maruz kalan ve bu sebeple doktorların zihinsel özürlü şeklinde olduğunu ve fazla bir hayatının olmayacağını söylediği Christy Brown’un değişik bir çocuk olduğu annesi tarafından fark ediliyor. Doktorların ne dediği annesi tarafından umursanmıyor ve asla umudunu kaybetmeden oğluna ne gerekiyorsa yapıyor. Bu durumun farkında olan Christy Brown bir zaman vücudunu hareket ettiremeden etrafında olanları izleyerek yaşamını sürdürüyor. Günlerden bir gün kız kardeşinin tebeşir kullanarak ödevini yapmasını izlediği esnada aklına bir fikir geliyor ve tebeşiri sol ayağıyla alarak bir şeyler çizmeyi deniyor. Bu olayın ardından annesi ve bütün herkeste büyük bir şok oluşuyor ve annesi onda var olan umudu bir defa  daha hisseder. Bu olayın üzerine annesi Christy’e harfleri öğretme kararı alır ve Christy Brown öncelikle sol ayağıyla  A harfini yazmayı dener.

Daha sonra Christy Brown sol ayağıyla ve annesinden aldığı yardımla birlikte alfabeyi en baştan sona kadar öğrenmeye çalışır. Sol ayağıyla bir şeyler çizmeyi ve öğrenmeyi denemesi onun adına yeni bir sayfanın başlangıcı olarak karşımıza çıkıyor. Christy Brown bundan daha çoğunu istemeye başlar ve alfabeden de öte kelime öğrenmeye başlamıştır. Öncelikle annesini yanına çağırmıştır ve annesi ona ilk kelimeyi gösterir. Bu kelime ise anne olmuştur.

Christy Brown tüm yaşamını sol ayağına bağlayarak sürdürür. Ancak onun bağımlı kaldığı bir de oyuncağı bulunur. O oyuncak ise bebek arabası olmuştur. Onu kullanarak beraber kardeşleriyle istediği yere gidebilir ve yaşamın tadını çıkarmayı öğrenmiştir. Onun dış çevreye bağlanmasını sağlayan tek şey Hanry diye tabir ettiği oyuncak bebek arabası olmuştur. Ancak bu araba eski bir arabadır ve bir gün kırılmıştır. Artık kullanılamaz duruma gelmiştir. Christy’nin bütün hayalleri darbe almıştır. Kardeşleri de bu olaydan sonra onu almazlar ve oyun oynamaya onsuz giderler. O ise elinden bir şey gelmediği için sadece onları izlemekle yetinir.

Grafik Tasarımı Bölümü Nedir?

Bir süre geçtikten sonra annesi Christy’ye yeni bir araba almıştır ancak yaşamı artık eskisi kadar güzel olmaz. Christy büyümeye başlar ve etrafında olan şeyleri artık daha iyi algılamaya başlamıştır. Bir defasında kendini aynada görmüş ve görmüş olduğu durum pek hoşuna gitmemiştir. Yeni arabası olmasına rağmen Christy artık dışarı çıkmayı düşünmez ve eve daha da kapanmaya başlamıştır.

Yeni yıl gelmiş çatmıştır. Bu sırada herkes yeni yıl hediyelerini açmaya başlar. Christy hediye olarak oyuncak askerler almıştır. Ancak o kardeşine alınan hediye boyaya göz koymuştur. Boyaları aşırı derecede çok istemektedir. Günlerden bir gün yalnız kaldığında boyaları alarak boya yapmaya başlar. Annesi bu durumu görür ona destek olmaya çalışır. Christy’nin iç dünyası bir defa daha değişik bir hale gelir. Uzun zaman geçtikten sonra tekrar yaşama döndüğü hissine kapılır.

Resim çizmek Christy Brown’un en çok istediği davranış durumuna gelmiştir. Ancak zaman geçtikçe aşk ile de tanışmıştır. Ancak onun hissettiği aşk umutsuzca bir aşk olmuştur ve ilk aşk acısına da daha henüz küçük yaştayken maruz kalır. Ama bu konuda da vazgeçmeyecektir. Mahallede yer alan Jenny ismindeki kıza da aşık olmuştur ve ona bir not iletir. Not içerisinde onun resmini çizmeyi çok istediğini yazar ve ondan istediğini kırmamasını ister. Kız bu durumu oldukça sevinmiştir ve Christy ile vakit geçirmeye başlar. Ancak zaman geçtikte o da Christy’den uzaklaşmaya başlar. Beklentilerine karşılık bulamayan Christy yeniden bir aşk acısına maruz kalır.

İletişim Sanatları Bölümü Nedir?

Bu durum karşısında resim yapmaktan da soğumaya başlar. Kendisine sunulan tedavi fırsatlarını kullanmak ister Bir defasında Fransa’ya gider ve kendisi gibi bir umut görmek amacıyla gelmiş olan insanlarla tanımıştır. Ancak umut ettiği tedaviyi bulamamıştır. Ardından bir doktorun desteğini alarak fizik tedaviye başlamıştır. Ama bu durumun karşılığında tek sahip olduğu şeyden vazgeçmesi talep edilmiştir. Fizik tedavinin başarılı olunması amacıyla Christy’nin sol ayağını artık kullanmaması istenmiştir. Christy bu durumu kabul etmiş ve fizik tedavi başlamıştır. Ama evleri çok küçük olduğundan doktor ile Christy rahat bir çalışma yapamaz. Bu durumun üzerine tekrar imdadına annesi yetişmiştir. Çok zor şartlar altında biriktirmiş olduğu paralarla Christy’ye evin arka bahçesinde bir ev inşa etmiştir. Annesi tekrar başarıya ulaşmıştır.

Christy yandan tedavi alırken diğer taraftan da yeni arayışlara girmiştir. Günlerden bir gün kardeşi ödev yaptığı esnada onun yazma konusunda ne kadar zorlandığını görmüştür ve bir fikir düşünür. Christy söyleyip  kardeşi de yazacaktır. Böylelikle Christy kitap yazma kararı alır. Ancak eksik olan bir şeyler vardır. Bu durumda doktorundan tekrar destek talep eder ve doktoru bu defa da ona kitap yazması konusunda yardım eder. Bununla birlikte Christy kendi otobiyografisini yazmak için çalışmalara başlamıştır.

Christy yazmaya başladığı kitabın ilk iki kısmı olan A Harfi ve ANNE’yi bitirmiştir. Doktorunun da vermiş olduğu kararla bir yardım gecesi düzenlenmesi kararı alınmıştır ve doktoru bu iki kısmı sahneye çıkarak okumak istemektedir. Christy ve ailesi oldukça heyecanlı bir durumdadır. Christy sahnedeki yerini alır, annesi ve babası ise en ön kısımlarda yerini almıştır. Doktor iki bölümü okumaya başladığı esnada sahnede yer alanlar oldukça duygu dolu anlar yaşar ve onu ayakta alkışlamaya başlar. Zihinsel özürlü olduğuna karar verilmiş olan Christy artık hem bir ressam olmuştur hem de bir yazar olmayı başarmıştır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply