Tam burslu nedir sorusuna en fazla vakıf üniversitelerinde rastlanır. Vakıf üniversiteleri öğrenciler için burs imkanı ve yardım sunar. Bir üniversitede herhangi bir bölüme girebilmek adına belirli puanları almak ve ayrıca da bahsi geçen ücreti yatırmak gerekiyor. Tam burslu olan üniversitelerde ise herhangi bir ücret yatırmak gerekmiyor. Bu tarz üniversiteler ücretsiz olarak kayıt alıyor ve eğitim veriyor. Örneğin, AA adlı bir üniversiteyi baz alalım. Bu üniversitenin senelik 15.000 TL gibi bir ücret karşılığında işletme bölümünde eğitim verdiğini varsayalım. Üniversiteye giriş sınavının sonucundan başarılı puan alındıktan sonra AA adlı üniversitenin işletme bölümüne puan yeterliliği olması gerekir. Genel olarak bir sınıf içinde 20 kişi varsa 1 veya 2 kişi tam burslu olarak buraya girer. Ayrıca yüzde 50 oranındaki kesim ise burslu olarak gelir. Kalan kısmı da paralı olarak bu üniversiteye eğitim almaya gelmiştir. Çok nadir bir ihtimalde %75 burslu olunur. Bu durumda üniversiteden üniversiteye farklılık vardır. Diğer taraftan bölümlerin de bu noktada etkisi olmaktadır.  Burslu terimi tam olarak dile getirdiğimiz şekildedir. Burslu olmayan kişiler 15.000 TL yıllık ödeme yapması gerekirken, %50 burslu olan kişiler 10.000 TL öderler. Bununla beraber tam burslu olanlar ise hiç bir ödeme yapmaz. Olay net şekilde böyledir.

Tam burslu öğrencilerin hangi giderleri karşılanır?

Normal şartlarda bu konuda yine üniversitenin sunmuş olduğu imkanlar dahilinde değişiklik gösterir. Bazı üniversitelerde senelik tüm ücretler ödenirken buna ilave olarak da yemek bursu da verilebilir. Fakat genel olarak tam burs sadece öğrenim ücretini içerisine alır denilebilir.

Enerji Yönetimi Bölümü Nedir?

Tam burslu olma şartları nedir?

Tam burslu olma şartları üniversiteden üniversiteye ve eğitim kalitesine göre farklılık gösterir. Örnek olarak, bazı üniversiteler sadece giriş yaparken tam burslu öğrenci alımı yaparken, bazıları üniversitelerde bu farklıdır ve dönem içi puana bakılarak burs oranı yükselmektedir. Tam burs için en önemli şart alınması gereken puandır. Bunun dışında herhangi bir şart istenmez.

Tam burslu öğrencilere para veriliyor mu?

Bu konu hakkında özel üniversitelerin farklı yaklaşım tarzları vardır. Bazı özel üniversiteler tam burs kazanan öğrenciler için farkı bir uygulamaya giderek maddi yardımda da bulunurlar. Hem eğitim ücreti alınmaz, hem de maddi yardım yapılır. Verilen yardım bazı üniversitelerde ayda 1000 TL’ye kadar ulaşmaktadır. Tabi bu durum her üniversite için geçerli olmayabilir.

Tam burslu okurken burs kesilir mi?

Burslu okuyan kişilerin hangi üniversitede okuduğu son derece önemlidir ve kayıt aşamasında imza atılan şartname detaylı olunmalıdır. Şartname de yazılı olan burs kesilme olayına ilişkin madde varsa burs kesilmesi mümkündür. Çünkü üniversiteler burslu eğitim verirken katı bir tutuma sahip olabilmektedir. Bazı üniversiteler ise belli bir olumsuz durum ile karşılaştığı zaman bazıları ise sınıfta kalındığı zaman bursu iptal edebilmektedir. Bu konuda zaten yüksek miktarda olan üniversite harç ücretlerini ödemek zorunda kalma ihtimaliniz de var. Olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için kesinlikle burslu okumayı düşündüğünüz yükseköğretim kurumunun bütün şartlarına detaylı bakmanız önerilir.

Küçük Prens Özet

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply