Artık yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımızın başına gelebilecek en kötü durumlardan biri de su ile temas etmesidir. Bu durumda yaptığımız birçok hata ve yapmadığımız birçok olumlu şey vardır. Akıllı telefon suya düşerse ne yapmak gerekir sorusu birçoğumuz tarafından merak edilen bir sorudur. Bu konuda bilgi sahibi olmadan kulaktan dolma bilgilerle akıllı telefona müdahale edersek muhtemelen yaptığımız yanlış sebebiyle cihazda sorun olacaktır. Kimi insanlar akıllı telefon suya düştüğünde saç kurutma makinesi kullanıyor. Kimi insanlar ise telefonu pirincin içerisine bırakarak kurumasını sağlıyor. Yapılan uygulamalar elbette bazı durumlarda işe yarıyor. Fakat her telefon için bu durum farklı olabilmekte ve yarardan çok zarar da vermektedir. Bu sebeple telefon suya düşerse ne yapılmalı konusunda dikkatli olmakta ve doğru uygulamaları yapmakta büyük yarar var. Sizler için en doğru uygulamaları araştırdık ve gelin beraber göz atalım.

1-Telefonun Su İle Temasını Hemen Kesin!

Telefon su ile temas ederse bu durumda yapmanız gereken ilk adım su ile teması anında kesmek olacaktır. Telefonunuz suda ne kadar süre beklerse cihazın zarar görme ihtimali de o derece artacaktır. Fark ettiğiniz anda cihazınızı hemen sudan çıkarın ve ardından yapılması gereken doğru bilgileri uygulamak üzere harekete geçin.

2-Telefonu Sudan Çıkardıktan Sonra Kapatın!

Telefonunuzu su ile temasını kestikten sonra sakın açık bırakmayın. Kapatma düğmesine basarak kapalı kalmasını sağlayın. Telefonun eski durumuna kavuşmasına dek telefonunuzu açmayı denemeyin. Bu durum cihazınız için büyük zararların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Huawei ABD’ye Rağmen Kaldığı Yerden Devam Ediyor

3-Telefonundan Bataryayı, Hafıza Kartını ve Sim kartı Çıkarın!

Telefon sudan çıkarıldıktan sonra herhangi bir arızanın yaşanmaması adına bataryayı, hafıza kartını ve sim kartınızı telefondan çıkarın. Cihaza uygun adımları uyguladıktan sonra bu birimleri tekrar cihaza monte edebilirsiniz.

4-Bir Havlu İle Kurulayın!

Telefonunuz suya düşerse havlu ile kurutup cihazınızın daha fazla nemlenmesinin önüne geçebilirsiniz. Telefonunuzda var olan suyu bu şekilde bir nebze olsun kurularsanız daha hızlı kurumasına yardımcı olursunuz. Böylece cihazınız da var olan su daha çabuk kuruyacaktır.

Bunları Sakın Denemeyin!

-Telefonunuzu kesinlikle fön makinesiyle kurutmayı denemeyin!

-Telefonunuzu pirincin içerisine bırakmayın!

-Telefonunuzu Güneşe Koymayın!

-Telefonunuzu kesinlikle açmaya çalışmayın!

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply