İstediğiniz gibi kullanışlı ve uygun fiyatlı bir ev arıyorsanız TOKİ devreye giriyor. Siz değerli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulmuş olan bu hizmet ile kolay yoldan ve uygun bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından belgelerdeki verilere göre son 10 yılda 538 bin konut yaptı ve hala 82 bin konutun inşaatı da sürüyor. Bu konutlardan asgari ücretli çalışanlar bile faydalanıp ev sahibi olabilmektedir. TOKİ konutlarından ev almak için de bazı şartlar gerekmektedir. Öncelikli olarak ilk şart tabii ki Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.

 Konut alacağınız il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan fazla ikamet ediliyor olunması veya konutun yapılacağı yani projenin yapılacağı il nüfusuna kayıtlı olunması gerekmektedir. Ayrıca şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuru yapacak kişilerin en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

Bir diğer husus ise daha öncesinde toplu konut idaresinden konut satın almamış olmanız ve toplu konut idaresinden kredi kullanmamış olmanız da gerekmektedir. Bu husus şehit aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç geçerlidir.

TOKİ’den Konut sahibi olacak kişilerin yani başvuru yapacak kişilerin kendi veya işi üzerine ve velayeti altındaki çocukların tapuda kayıtlı kat ya da müstakil bir yapının olmaması gerekmektedir.(bağ, bahçe, tarla, köy evi ve iş yeri hariç) Bu duruma aynı şekilde Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi girmemektedir. Ek bilgi olarak başvuru yapacak kişinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkulleri de dâhil değildir.

Bedava İnternet Veren Uygulamalar Turkcell - Vodafone ve Türk Telekom

Başvuru yapacak kişilerin başvuru tarihi dâhil 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir bu husus eşi vefat etmiş ve çocukları olan kadınlar/bayanlar için geçerli değildir.

TOKİ’ye başvuru yapmış kişinin ev alabilmesi için aylık gelirinin en fazla 5.500 olması gerekmektedir.( Şöyle ki ev sahibi olacak kişinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, barınma, yol ve bütün harcamaları dâhil en fazla gelirinin 5.500 TL olması gerekmektedir. Bu husus sadece İstanbul ili için geçerli değildir, İstanbul için geçerli olan miktar 6.000 TL’dir.)

Konut için başvuran kişiler ve hak sahibi kazanıp sözleşme imzalayan kişiler konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir. Bu süreçte gerçeğe aykırı beyanda bulunan kurada hak kazanan kişilerin konut hakları iptal edilecektir. Eğer sözleşmeyi imzalamış ise sözleşmeleri iptal olacaktır ve ödedikleri ücretler geri iade edilecektir.

TOKİ ödemeleri ise kura öncesi ön ödemede bulunulur ön ödemese ise şu şekildedir; TOKİ konut projelerinden ev alacaklar, devlet bankalarına yaptıkları başvurular sırasında, 2+1 konut projeleri için 500 TL, 3+1 konut projeleri için ise 1.000 TL ön başvuru ücreti öderler.  Ödeme yapıldığı sırada, devlet bankası şubelerinde ‘’ TOKİ ev alım talebi başvuru formu’’ doldurulur.

Instagram Hesap Dondurma

TOKİ Konut Teslimleri Ne Zaman?

TOKİ projelerinden 3+1 konut alanlar, en düşük ev fiyatı olarak belirlenen 170 bin TL konut değeri için, aylık 759 lira taksit öderler. Projelerden 2+1 konut alanlar, en düşük ev fiyatı olarak belirlenen 116 bin TL rakamı için aylık 388 TL taksit ödemesi gerçekleştirirler. Bu uygulamalara bağlı olarak, TOKİ yoluyla orta ve düşük gelirli aile guruplarına yönelik, uygun taksitli ev edindirme koşulları sağlanır. Haneye giren toplam gelir tutarı 5.500 TL’yi geçmeyen kişiler, TOKİ ile uygun taksit ödemeli konut alımı olanağından faydalanabilirler.

Daha sonrasında yapılacak olan tabu takdimi ile ev sahibi olabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply