Topuk Dikeni Nedir, Ayak kemiklerimizden dışarı atılan kalsiyum atıkları, yürümeye destek olmasından dolayı, topuk kemiğimizin alt bölümünde toplanır. Plantar fasya şeklinde tabir edilen kalsiyum atıkları, bir zaman sonrasında kemikleşecek ve topuğun taban destek bölümünü meydana getirecektir. Fakat bahsi geçen atıkların dengesiz biçimde birikmesi halinde, çok fazla alana yayılacak ve ayak tabanında zarar oluşturacaktır. Kimi dönemlerde 1,5 santimetreye dek ulaşan boyları sebebiyle, normal olması gerekenden daha fazla kemikleşmeye plantar fasiit adı verilir ve bu hastalık halk arasında topuk dikeni şeklinde tabir edilir. Bu durum en fazla yürümede zorluk yaşayan insanların rahatsız olduğu bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık basit bir biçimde tedavi edilebilir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk Dikeni Nedir1
Topuk Dikeni Neden Olur?

Ayak sağlığını rahatsız eden topuk dikeni hastalığı, genel olarak dış faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Ortopedik taban özelliği bulunmayan ayakkabıların sürekli olarak giyilmesi, ayak kemiklerinin duruşunu doğrudan etkilediği için kalsiyum birikmesi yaratabilir. Bu durum topuk dikeni rahatsızlığının yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca kadınlar arasında kullanılan yüksek topuklu ayakkabılar da topuk dikeni oluşumunu tetiklemektedir. Uzun süreli yürüyüş ve tempolu koşularda yere sert şekilde basan kişilerin de ayaklarında topuk dikeni oluşmaktadır. Aşırı hareketin yanı sıra aşırı hareketsizlik de topuk dikeni hastalığını tetikleyen faktörler arasında yer alır. Topuk dikeni, kalıtsal hastalıklar ve yaşlılık gibi fiziksel durumların neticesinde kendiliğinden de oluşabilir. Özellikle şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi olsun kişilerde yan etkiler arasında plantar fasiit de bulunur. Ayrıca belirli bir yaştan sonra topuk etrafında bulunan ve yürüme kalitesini iyileştiren sıvı azalır ve topuk dikeni oluşumu için uygun zemin kendiliğinden oluşur.

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Boyun Ağrısı Neden Olur?

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni Nedir2
Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni belirtileri, kendisini hızlı şekilde gösterdiğinden erken teşhis yapılması mümkündür. Belirtilerden bir tanesi topuk bölgesinde meydana gelen ve yürürken şiddetli ağrı ortaya çıkmasıdır. Topuk dikeninin çevresinde iltihap toplanması görülür. İltihap sebebiyle kişinin topuk bölümünde kıymık batması şeklinde bir ağrı oluşur. Topuk dikeninin ortaya çıkmasıyla beraber, ayak tabanında çıkıntı biçiminde bir görüntü meydana gelir. Uzun zaman oturan kişilerin ayağa kalktıkları zaman görünen bu görüntü, hassasiyet ile birlikte, hastanın yürüme biçimine de bazı geçici problemler oluşturur.

Topuk Dikeni Ağrısı Nasıl Geçer?

Topuk Dikeni Nedir3
Topuk Dikeni Ağrısı Nasıl Geçer?

Topuk dikeni ağrısı nasıl geçer sorusu sık sık merak edilen bir sorudur. Tam olmasa da geçici olarak ağrının geçmesi adına evde yapılabilecek bir takım yöntemler vardır. İlk olarak topuk dikeni meydana gelen bölgeye buz tedavisi yapılabilir. Topuğa bir torba veya tülbent kullanarak soğuk kompres uyguladıktan sonra doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici kremleri, masaj yaparak bölgeye uygulamak yine ağrıyı hafifletecektir. Söz konusu yöntemlerin yapılması topuktaki sertliğin yumuşamasını sağlayarak daha rahat yürüme fırsatı verecektir. Bununla birlikte ortopedist önerisiyle ayak için uygun bir tabanlık alarak yürüme denemeleri de yapılabilir.

Topuk Dikeni Lazer Tedavisi

Topuk Dikeni Nedir4
Topuk Dikeni Lazer Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi için tercih edilen lazer ışınları, cildin altına işler ve kemikleşen bölgenin çözülmesini sağlar. Düşük enerji olmasından dolayı yumuşak doku yüzeyine hiçbir zararı yoktur. Doktorun tavsiye ettiği kadar seans ve farklı yoğunluk düzeylerinde yapılır.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Topuk Dikeni Buz Tedavisi

Topuk Dikeni Nedir5
Topuk Dikeni Buz Tedavisi

Topuk dikeni oluşan yere buz kompresi uygulayarak, topuk dikenini ortadan kaldırmak mümkündür. Sorunlu olan yere buz sargısı yapılır ve 15 ile 20 dakika arasında bekletilmelidir. Soğuk olması sebebiyle topuk altında oluşan iltihap yumuşar ve daha sonra topuk dikeni kremi ile masaj uygulanır. Bu tedavi birkaç seans sonra kesin bir iyileşme sağlar.

Topuk Dikeni Ameliyatı

Topuk Dikeni Nedir6
Topuk Dikeni Ameliyatı

Topuk dikeni sebebiyle tercih edilen tedaviler olumlu etki göstermezse, son çare olarak cerrahi müdahale gerekecektir. Ameliyattan önce topuk dikeni röntgeni çekilir ve konumu tespit edilir. Ardından ayağın bir süre yere basmaması için önlemler alınır ve dikenin çevresindeki iltihap giderilir. Ameliyat sırasında topukta yer alan plantar fasya gevşetilir ve topuk dikeni, oluştuğu bölgeden alınır. Ameliyattan sonra topuk bölümünün ve plantar fasya bölgesinin zarara uğramaması amacıyla bandaj, atel veya koltuk değneği önerilir. Rehabilitasyon kısmında ise, üstünde özel tabanlık yer alan topuk dikeni amacıyla spor ayakkabılarının tercih edilmesi tavsiye edilir. Kişi bu bölümde bir süre boyunca hareketsiz kalacağından dolayı, kramp veya uyuşukluk ortaya çıkması normal bir durumdur.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply