Tripofobi, yüzeylerde yer alan ve birbirine yakın şekilde kümeler biçiminde dizilmiş olan delikler sebebiyle korku ve endişe hissedilmesi veya iğrenme hissi ile karakterize bir hastalık tipidir. Örnek olarak bir çilek veya delikli bir sünger tripofobi hastalığı bulunan insanlarda kusma yapabilecek kadar sert bir tiksinme hissine sebep olabilir. Bazı insanlarda su çiçeği gibi kümeler şeklinde olan kabarcıklar da yine fobiye sebep olabilir.

Tripofobi Neden Olur?

Tripofobi hastalığına sebep olan durumlar şu ana kadar netlik kazanmamıştır. Ancak bu duruma ilişkin olarak yapılan çalışmalar sürmektedir. Eski çalışmalara bakıldığı zaman elde edilmiş kanıtlar, delik korkusunun yılanlar ve mavi gözlü olan ahtapot gibi zehirli hayvanların sahip olduğu yuvarlak şeklindeki kümelerinin insanlardaki tesirinden meydana geldiğini işaret ediyordu. Diğer taraftan yapılan bazı yeni çalışmaların ardından psikologlar yeni bir ifadeye yöneldi. Dile getirilen bu ifadeye göre kişilerde yakın dizilimli dairesel biçimlerden meydana gelen doğal kuşkunun, gerçekte bireylerde kendisini gösteren bir takım hastalıklarla ilişkili olabileceğini öne sürüyor. Su çiçeği, kızamık, kızamıkçık, tifüs benzeri birçok hastalık ve uyuz, kene gibi parazitlerden kaynaklanan cilt hastalıkları deride yuvarlak biçimde kümelere neden olur. Bununla beraber, ciltte yer alan bu belirtiler kötü bir durumun habercisi olmaktadır. Ayrıca tripofobi hastalığına maruz kalan insanlar bilinçaltının göndermiş olduğu negatif sinyaller yardımıyla korku ve tiksinti hissederler.

Tripofobiyi Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Tripofobi hastalığına maruz kalan insanların bulguları genel anlamda küçük, düzensiz deliklerin kümeler şeklinde bulunduğu nesnelerce tetiklenmektedir. Bu nesneler arasında yer alanlar ise şu şekildedir;
-Sünger
-Sabun köpükleri
-Mercan
-Bal peteği
-Arı kovanı
-Suyun yoğunlaşması sonucu oluşan damlacıklar
-Çilek
-Nar
-Mısır
-Cilt kabarcıkları şeklinde sıralanabilir.

El Ayak Hastalığı Nedir?

Tripofobi Belirtileri Nelerdir?

Tripofobi hastalığı bulunan bireyler tetikleyici nesneleri gördükleri zaman farklı psikolojik ve fiziksel bulgular gösterir. Hastalıkta ortaya çıkan bulgular çoğu bireyde hafif seyreder. Ancak bazı insanlarda gündelik yaşamı etkileyecek boyutta olabilmektedir. Kişilerde meydana gelen bu bulgulardan en fazla görülenler ise şu şekildedir;
Korku, tiksinme ya da rahatsızlık hissi
-Ürperme
-Titreme
-Ciltte kaşınma
-Terleme
-Bulantı
-Ortamdan kaçma isteği
-Kalp çarpıntısı
-Baş dönmesi
-Nefes darlığı
-Ölüm korkusu.

Tripofobi Tanısı Nasıl konulur?

Bireyin tripofobiden etkilenip etkilenmediğini anlamak amacıyla şu anda bir tıbbi tanı testi mevcut değildir. Tanı yapmak amacıyla psikiyatrist veya psikolog kişinin şikâyetlerini detaylı şekilde dinleyerek karar alır. Gerek görülürse beyin tomografisi veya MR çekimi yapılması istenir ve organik bir hastalık olup olmadığı araştırılır.

Tripofobi tedavisi nasıl yapılır?

Aynı şekilde başka fobiler gibi tripofobi gibi irrasyonel bir korkunun tedavi edilmesi de zor bir durumdur. Fobilerin tedavisi yapılırken psikoloji danışmanlık, psikoterapi yöntemleri ve hipnoz gibi tekniklerin kullanıldığını görüyoruz. Bilişsel davranışçı psikoterapi, bireylerin rasyonel olmayan düşünce kalıplarını değiştirmeleri amacıyla yardım sağlamak açısından yararlı olabilir. Bu durum bireylerin yoğun şekilde var olan korkularının hayal güçlerinden kaynaklı olduğunu ayırt etmeleri konusunda yarar sağlar. Davranışçı terapinin bir türü maruz bırakma terapisi olumlu gelişmeler yapılabilir. Bu tedavi tekniğinde bireyi etkilemeyen bir resim göstererek başladıktan sonra yavaş yavaş etkileme oranı daha çok olan resimler bireye gösterilmektedir. Bu durum beyin, bireyde var olan takıntısını yenmesi adına şartlandırılabilir. Korku sebebiyle meydana gelebilecek olan deri döküntülerini kontrol etmek amacıyla yatıştırıcı ilaçlar yazılır. Antidepresan ilaçlar, tripofobiyi kontrol altına almak amacıyla psikoterapiye ilave olarak verilebilmektedir.

Kantaron yağı nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply