Pin Kodunu Unuttunuz mu? Sorun değil!

Merhabalar uzun bir aradan sonra yine karşınızdayım bugün sim kart pin kodunu unuttuk (uzun süredir şarj bitmediği için doğal olarak unutuldu). Puk kodu içinde Turkcell’i arayacaktım derken birden aklıma Google üzerinden bir aratmak geldi ve Turkcell sağolsun ilerleyen teknolojiye ayak uydurmuş. Puk kodu olayını da internet üzerinden hızlıca çözmemizi sağladı.  https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama bu bağlantı üzerinden giriş yapıyorsunuz. Hangi numaranın puk kodu lazımsa onu yazıyorsunuz. Alt satıra TC kimlik numarası ve doğum tarihi kısımlarını doldurduktan sonra karşımıza puk 1 ve puk 2 ekranı çıkıyor. Eğer bilgileri yanlış girdiyseniz aşağıdaki uyarıyı veriyor.

 

kayıtlı degildir

 

Aynı zamanda sim kart üzerinde yazan seri numarasıyla da öğrenmek mümkün bunu da belirtelim. Sizlerde bu konuda bir şey merak ediyorsanız bizlere sorabilirsiniz. Son olarak belirtmek isterim ki sitemizde özellikle denemiş olduğumuz konuları ve bu konudaki deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Peki nedir bu PIN / PUK kodları?

PIN 1 kodu, sim karta verilen 4 haneli şifredir. Cihazınızı her açtığınızda hattınızı kullanabilmeniz için PIN 1 kodunuzu girmeniz gerekir. Telefonunuzun bilginiz dışında başkaları tarafından kullanılmasına engel olur. Turkcell hattınız ile birlikte verilen PIN 1 kodunu dilerseniz telefon ayarlarından değiştirebilirsiniz. PIN 1 numaranızı 3 kez arka arkaya hatalı girerseniz, sim kartınız bloke olur. Blokeyi kaldırmak için PUK 1 kodunu kullanmanız gerekir.

PUK 1 kodu, bloke olan sim kartınızın yeniden kullanılabilir hale gelmesini ve blokenin kaldırılmasını sağlayan özel bir şifredir. 8 haneden oluşur. PUK 1 kodu değiştirilememektedir. 10 defadan fazla yanlış girdiğiniz zaman, sim kartınız kalıcı bloke olur ve cihazınızın ekranında ‘Kart Bloke’ uyarısı çıkar. Bu durumda sim kart değişikliği yapmanız gerekir.

Aynı Bilgisayarda Birden Fazla Skype Hesabı Nasıl Açabilirim?

PIN 2 kodu, telefonunuzun menülerindeki bazı güvenlik ve hafıza seçeneklerini aktif hale getirmek ya da bunu iptal etmek için kullanılan 4 haneli özel bir şifredir. PIN 2 kodu, üç defadan fazla yanlış girildiği takdirde kart geçici olarak bloke olur. PUK 2 kodunu kullanarak blokeyi kaldırabilirsiniz.

PUK 2, bloke olan PIN 2 kodunun yeniden kullanılır hale gelmesini sağlayan 8 haneli özel bir şifredir. Bu şifre değiştirilememektedir. PUK 2 kodu kalıcı bloke olduğu takdirde sim kartınızın ilgili bölümü kullanılamaz, ancak sim kartın diğer özellikleri aktif olarak devam eder. Bu durumda isterseniz sim​ kart değişikliği yapabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply