Üşütme Neden Olur, Üşütme, çoğu kez kış mevsiminde nezle ile beraber ortaya çıkar. Bu noktada en fazla çocuklarda üşütme görülür. Üşütmeye maruz kalan kişilerde burun akıntısı, yüksek ateş, titreme, terleme, öksürük ve burun tıkanıklığı görülür. Üşütmeden sonra vücut direncinde düşme meydana gelir ve bu durumda da enfeksiyon oluşma ihtimali yükselir.

Üşütmenin Belirtileri Nelerdir?

Genellikle soğuk zamanlarda üşütmenin görülmesi olasıdır ve bu durum bazı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Üşütmeye maruz kalan kişilerde daha farklı durumların görülmesi muhtemeldir. Bu sebeple de önlemi kısa sürede almak gerekir. Üşütmenin belirtileri şu şekildedir:

-Ağrı

-Öksürük

-İshal

-Kulak ağrısı

-Yüksek Ateş

-Yorgunluk ve halsizlik

-Sıcak, kuru cilt ya da terleme

-Uyuşukluk hissi

-Mide bulantısı

-Kusma

Üşütmeden Kaynaklanan Rahatsızlıklar

Üşütmeden dolayı bir takım rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu sebeple de erken önlem almak oldukça önemli olmaktadır. Üşütme dikkate alınmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda ortaya çıkması muhtemel olan rahatsızlıklar şu şekildedir:

-Bronşit

-Soğuk algınlığı

-Kulak enfeksiyonu

-Solunum yollarında enfeksiyon

-Grip

-Menenjit

-Zatürre

-Boğaz ağrısı

-Gözlerde kızarma

-İdrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu

-Astım

Üşütme Nasıl Tedavi Edilir?

Üşütmeye maruz kalan kişilerin tedavisi şayet ciddi boyutlarda ise, mutlaka uzman bir doktorun tavsiye ettiği şekilde yapılmalıdır. Ancak üşütmeye maruz kalan kişi de hafif şekilde etkiler varsa evde doğal yöntemlerin kullanılmasıyla kısa sürede üşütme ortadan kaldırılabilir. Evde yapılabilecek doğal tedavi yöntemlerine gelin beraber bakalım.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

C Vitamini

C Vitamini 1
C Vitamini

Normal şartlarda da C vitamini vücudumuz için son derece önemlidir ve üşütmeden öncesinde de önlem maksadıyla düzenli olarak vücuda alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra üşütme tedavisini yapılırken C vitamini barındıran besinlerin bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Bu durum en fazla kış aylarında çocuklara uygulanmalıdır.

Karabiber

Karabiber 2
Karabiber

Karabiber mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bir su bardağı kadar sütün içine bir çay kaşığı kadar karabiber ilave ederek tüketin. Bununla birlikte solunum yollarında rahatlamaya katkıda bulunur.

Tetra

duman agaci
duman ağacı

Tetra, diğer ismiyle duman ağacı olarak tabir edilir. Bununla birlikte soğuk algınlığı tedavisinde de son derece iyidir.. Bir yemek kaşığı kadar tetrayı bir su bardağı kadar suya ilave edin ve kaynamaya bırakın. Daha sonra soğumasının ardından için.

Bal

Bal
Bal

Orijinal balların mikrop kırıcı özellikleri vardır. Üşütmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını kısa sürede etkisiz hale getirir. Belirli aralıklarla bal yemek son derece faydalıdır.

Bal, Zencefil ve Limon

balli limonlu zencefil
Bal, Zencefil ve Limon

Üşütmeye karşı en etkili yöntemlerden bir tanesi de bu üçlü karışımdır. Zencefil çayı hazırladıktan sunta içine birkaç damla limon ve bir çay kaşığı kadar balı ilave edin. Bu karışımı günlük 3 defa tüketin. Böylece daha hızlı bir şekilde üşümenin etkilerini yok edebilirsiniz.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply