Uyap Nedir? Uyap Vatandaş, Avukat Portal Girişi Nasıl Yapılır, Giderek gelişen teknoloji sayesinde Adalet Bakanlığı’nın da hizmetlerinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu noktada Adalet Bakanlığı online olarak hizmet vermeye başladı. Adalet Bakanlığı’nın uyguladığı bu online hizmetin adı ise Uyap olmuştur.


UYAP Nedir?


E-Adalet sisteminin temelini meydana getiren bir bilişim sistemi olarak bilinen Uyap, Adalet Bakanlığına bağlı olan bütün merkez ve taşra teşkilatıyla ilgili ve kuruluşların, adli ve idari açıdan bütün yargısal işlemlerinin iç otomasyonunu ve bu yöndeki bilgi otomasyonunu sağlayan kamu ve kamu kuruluşları ile birim entegrasyonunu bir araya getiren bilişim sistemidir.

Eskiden arşivlenen ve erişilmesi oldukça güç olan bir takım belgelerin bu sistemle basit bir şekilde ulaşılması mümkün olmuştur.

Uyap sözcüğünün açılımına baktığımızda ise Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olduğunu görüyoruz.

Bu sebeple de Adalet Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren bütün kentlerdeki teşkilatların, idari ve yargı organlarının donanımsal ve yazılım yönden birbiriyle etkileşim halinde olması sağlanmaktadır..

Kısa şekilde özetlemek gerekirse Uyap, bütün yargı sisteminin tek çatı altında kolay bir şekilde takip edilmesidir.

Uyap diğer taraftan bütün yargı sistemlerinin faaliyetlerini elektronik ortama taşımaktadır.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemini kullanarak hangi hizmetlerin yapılabildiğini şöyle sıralayabiliriz;

  • -Sabıka kaydı sorgulama,
  • -MERNİS nüfus kayıtları sorgulama
  • -Adres kayıt sisteminde yer alan adres kayıtlarını sorgulama
  • -Ehliyet kayıtlarını sorgulama
  • -Merkez bankası döviz kurlarını takip etme
  • -TAKBİS tapu ve kadastro kayıtlarını sorgulama
Yeni Çipli Kimlik Kaç Günde Gelir?


Uyap Vatandaş Portal Girişi Nasıl Yapılır?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vatandaşlarında giriş yapabildiği bir sistemdir. Bu sisteme dahil olmak amacıyla e-devlet şifresi almak gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Vatandaş bilgi sistemine giriş yapmak mümkün olacaktır. Vatandaş Bilişim Sistemine e-devlet şifresi kullanılarak giriş yapılabilir.


Uyap Avukat Portal Girişi


Uyap sistemine giriş yapmak isteyen Avukatların öncelikle bir e-imza sahibi olması gerekir. Bir takım düzenlemelerden sonra Uyap sistemine giriş yapmak için mobil imza kullanılabilir. Bu sistemde avukatların duruşma tarihlerine ve beraber vekilliğini yaptıkları dava dosyalarına ayrıca da vekili olmadıkları dosyalara da hakim onayını aldıktan sonra bakabilmeleri mümkündür.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply