Zeze, oldukça fazla çocuğu olan fakir bir ailenin en küçükleri arasında yer alan bir kişidir. Babası işsizlik sebebiyle depresyona girmiş, Abisi ise kardeşlerine karşı sorumluluğunu üstüne almıştır. Luis bulunduğu yaş itibariyle olayları anlamayacak kadar küçük bir çocuktur. Anneleri ise ailenin geçimine katkıda bulunmak amacıyla çalışmak mecburiyetinde kalan ve çocuklarına ayıracak zamanı bulunmayan silik bir kadın olarak görünmektedir.

Zeze’nin yapmış olduğu şakalar ve yaramazlıkların sebebi hayatındaki yalnızlık duygusundan kaynaklanır. Fakat insanlar ona karşı “şeytanın vaftiz oğlu” tabirini kullanmakta ve Zeza’da buna tepki göstermektedir. Yüreğinde var olan sevgiyi kapatmak amacıyla hayali arkadaşları vardır. Bu arkadaşlardan bir tanesi de yarasa olmuştur. Diğer arkadaşı ise insanların sevmediği bir şeker portakalıdır. Zeze, söz konusu hayali arkadaşlarına isim vermiş ve onlarla sürekli konuşmaktadır.

Zezé’nin en çok beğendiği olay hayal gücüyle baş başa kalması ve yeni öyküleri üretmesidir. Yeni taşınmış oldukları evde yer alan portakal ağacı sığınabileceği tek varlık olmuştur. Zor durumları aşması konusunda tek çıkış yolu portakal ağacının dallarının alt kısmıdır. Ailesinden hariç Zeze’yle ilgilenen Edmundo Dayı ile Zeze’nin öğretmeni olmuştur. Edmundo Dayı ona arada bir para vererek bir şeyler öğretmeye çalışır. Öğretmeni ise file getirilen her şeyin tam tersine Zeze’nin çok zeki bir çocuk olduğunu ifade etmektedir.

Zeze bir zaman geçtikten sonra bir sokak şarkıcısı ile tanışma fırsatı bulmuştur. Sokak sokak dolaşarak beraber şarkı söylemeye başlarlar. Zeze yaptıkları bu işten oldukça hoşnut kalmıştır. Fakat tanıştığı şarkıcı açık saçık şarkıları söylediğinden dolayı babası o kişiyle arkadaşlığa devam etmesini istemez. Zeze ise bu konuyu anlayamamıştır. Sebebi ise söyledikleri şarkıların manasını bilmemesinden dolayıdır. Günlerden bir gün babasını mutlu etmek amacıyla bu şarkılar arasından birini söylemeye başlayınca babası onu döver. Bu olayın ardından en fazla Gloria üzülür ve aile üyelerinin onu dövmesini yasaklar.

Eczacılık Bölümü Nedir?

Zeze, yaptığı bir yaramazlığın ardından oldukça tehlikeli bir oyun öğrenir. Söz konusu oyun hareket halindeki araçların arkasına yapışıp rüzgârı ve hızı hissetmektir ve yarasa olma oyunu olarak bilinmektedir.

Portekiz asıllı olan Manuel Valadares‘e ait olan oldukça fiyakalı arabasında bu oyunu denemeye karar verir.  Bu işi yaptığı esnada yakalanmıştır. Portekizli ona şaka niyetiyle vurup onu herkese rezil etmiştir. Bu olayın ardından Zeza ona karşı nefret duymaya başlamıştır. Daha sonra ise o adamı yakın çevreden tanıma imkanı bulmuştur ve en çok sevdiği insan o Portekizli adam olmuştur.

Babasından yemiş olduğu dayağın ardından intihar etmeyi karar vermiş fakat Portekizli adamın ona verdiği destek sonucunda bu karardan vazgeçmiştir. Ardından da ondan kendisini evlatlık olarak almasını talep eder. Fakat Portekizli adam fazla yaşamamıştır ve bir trafik kazası geçirdikten sonra kazanın ardından ölmüştür. Portekizli adamın ölmesiyle beraber Zeze hayattan oldukça soğumuştur.

Zeze, artık acıları öğrenmeye başlamış ve yaşamın farkına varmayı öğrenmiştir. Zeze, Portekizli adamın ölümünün ardından hasta olmuştur. Hastalığı sırasında şeker portakalının çiçek açtığını öğrenir. Fakat artık ne  yarasa ne de çiçek açmış şeker portakalları onun için önemsizdir. Maruz kaldığı acılar Zeze’yi yaşamın acı yüzüne hazır hale getirmiştir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply